Ustawa o zmianie Ustawy dotyczącej COVID-19 (zwana także w tym blogu “tarczą antykryzysową”), zawiera szereg regulacji odnoszących się do stron stosunku pracy. Poniżej prezentujemy główne instrumenty prawne, mające na celu zminimalizowanie…
Miesiąc: marzec 2020
Czy pracownik może odmówić wykonania pracy z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19)
Zgodnie z art. 210 kodeksu pracy w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim…
Czy pracodawca musi zapłacić pensję za przestój z powodu koronawirusa (COVID-19)
Zgodnie z art. 81 § 1 kodeksu pracy pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z…
Czy pracodawca może obniżyć pensję z powodu koronawirusa (COVID-19)
Zgodnie z art. 23 (1a) kodeksu pracy w sytuacji gdy jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę, Porozumienie…
Jak pracodawca może obniżyć koszty działalności w okresie epidemii koronawirusa (CONVID-19)
W przypadku pracodawców, którzy mają utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), jedną z możliwości obniżenia kosztów ich działalności w sytuacji takiej jaka zaistniała w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego,…
Jakie obowiązki z zakresu BHP ma pracodawca w związku z koronawirusem (COVID-19)
W odpowiedzi na zagrożenie koronawirusem (CONVID-19) Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego opublikowało zalecenia dla pracodawców. Zalecamy na ich podstawie opracować krótkie zalecenia wobec własnych pracowników.