Zgodnie z art. 81 § 1 kodeksu pracy pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.
Wynagrodzenie takie przysługiwało więc będzie także w przypadku czasowego zaprzestania działalności z uwagi na epidemię koronawirusa.
Jeśli więc strony w umowie o pracę ustaliły stałą stawkę wynagrodzenia (np. określoną kwotę wynagrodzenia za każdy miesiąc lub stawkę za każdą godzinę pracy) – wtedy pracownik powinien otrzymać od pracodawcy takie wynagrodzenie, czyli 100% wynagrodzenia zasadniczego. Za czas przestoju pracownik nie otrzyma natomiast dodatkowych składników wynagrodzenia takich jak: dodatek specjalny, dodatek za wysługę lat czy premia.
Natomiast pracownikom, którzy otrzymują wynagrodzenie akordowe lub prowizyjne, przysługiwało będzie uposażenie w wysokości 60% dotychczasowego wynagrodzenia.