Przedsiębiorca na prawach konsumenta

By in
297
Przedsiębiorca na prawach konsumenta

Nowelizacja kodeksu cywilnego i ustawy o prawach konsumenta rozszerzająca stosowanie części przepisów dotyczących konsumentów na przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą weszła w życie z początkiem ubiegłego roku. Pomimo to część podmiotów branży e-commerce nie uwzględniła jej w swoich regulaminach lub zrobiła to, często nieświadomie, w sposób szerszy niż wymagają tego przepisy.

Zakres podmiotowy – kogo dotyczy rozszerzona ochrona
Rozszerzonej ochronie podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, zawierający umowę bezpośrednio związaną z ich działalnością gospodarczą, gdy jednak z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla nich charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W praktyce oznacza to sytuacje, w której nabywane towary czy usługi nie będą przeznaczone bezpośrednio do wykonywania działalności gospodarczej (a więc do dziań w branży inniej, niż ta którą przedsiębiorca reprezentuje).

Zakres przedmiotowy – czego dotyczy rozszerzona ochrona
Sytuacja jednoosobowego przedsiębiorcy została zrówna z konsumentem w trzech obszarach:

1.Regulacji kodeksu cywilnego dotyczących klauzul niedozwolonych
Przedsiębiorcy na prawach konsumenta nie będą więc wiązały postanowienia zawieranej z nim umowy nieuzgodnione indywidualnie (z wyjątkiem jednoznacznych zapisów określających główne świadczenia stron), jeżeli będą kształtowały jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. W szczególności będzie to dotyczyło wzorców umownych (a więc regulaminów).

2. Rękojmi
Przedsiębiorcy na prawach konsumenta przysługują analogiczne do konsumentów uprawnienia w zakresie ustawowej odpowiedzialności za wady fizyczne.

3.Prawa do odstąpienia do umowy wynikającego z ustawy o prawach konsumenta
Spośród przepisów ustawy o prawach konsumenta do przedsiębiorcy na prawach konsumenta znajdują zastosowanie jedynie regulacje dotyczące prawa do odstąpienia od umowy, ale już nie inne postanowienia, takie jak związane z obowiązkami informacyjnymi czy sposobem udostępnienia i utrwalenia treści umowy.
Zauważyć jednak należy, że w sytuacji gdy jednoosobowy przedsiębiorca zawrze umowę w celach nie związanych ze swoją działalnością gospodarczą, a więc w praktyce nie zażąda faktury, znajdą do niego zastosowanie wszystkie przepisy konsumenckie.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)