Jednym ze stosowanych rozwiązań, szczególnie w okresie pandemii, w przypadku gdy pracodawca nie może zapewnić pracownikom pracy, przy czym nie chce lub nie może rozwiązać z nimi umowy o pracę, jest objęcie wszystkich lub niektórych pracowników przestojem. Ta ostatnia możliwość jest szczególnie istotna, gdyż pracodawca pomimo przestoju nadal zobowiązany jest realizować ciążące na nim obowiązki, w tym sprawozdawcze.
Zgodnie jednak z art. 81 § 1 kodeksu pracy pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.
Powyższy przepis w praktyce oznacza, że w większości przypadków pracownik otrzyma jednak pełne wynagrodzenie zasadnicze. W przypadku gdy bowiem w umowie o pracę zapisana została stała stawka wynagrodzenia (miesięczna lub godzinowa) pracownikowi objętemu przestojem będzie należało się takie wynagrodzenie. Pracownik taki nie otrzyma natomiast dodatkowych składników wynagrodzenia takich jak premia, dodatek specjalny czy dodatek za wysługę lat.
Wynagrodzenie w wysokości 60% wynagrodzenia przysługiwać będzie jedynie w przypadku pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie akordowe lub prowizyjne.
Podkreślić jednak należy, że omawiane wynagrodzenie przysługiwało będzie pod warunkiem, że: pracownik jest gotowy do wykonywania pracy, przeszkoda w wykonywaniu pracy nastąpiła z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (a więc także niezawinionych przez niego) oraz przestój nie jest zawiniony przez pracownika.
Dodać należy, że w przypadku spełnienia przez pracodawcę warunków określonych w art. 15g ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020, poz. 374 ze zm.), pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym będzie mogło być wypłacone wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, o czym pisaliśmy we wcześniejszych wpisach.